Prawa nieletnich
Poradnik prawny
POSTĘPOWANIE W SPRAWACH NIELETNICH
Postępowanie sądowe
Spis rozdziałów i podrozdziałów:
- Akty prawne
- Akty prawa międzynarodowego i europejskiego
- Ustawy
- Rozporządzenia
- Podstawowe informacje
- Zasady postępowania
- Zastosowanie Ustawy
- Definicja ustawowa osoby nieletniej
- Czyny karane na postawie Ustawy a czyny karane na podstawie Kodeksu karnego
- Sankcje - środki wychowawcze, opiekuńcze oraz represyjne
- Jednostki izolacyjne
- Policyjne izby dziecka
- Zakład poprawczy (wstęp)
- resocjalizacyjne
- otwarte - młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej,
- półotwarte,
- zamknięte,
- o wzmożonym nadzorze wychowawczym;
- resocjalizacyjno-rewalidacyjne;
- resocjalizacyjno-terapeutyczne;
- readaptacyjne.
- Młodzieżowy ośrodek wychowawczy
- Schronisko dla nieletnich
- Ośrodek kuratorski
- Rodzina zastępcza zawodowa
- Hostel
- Nadzór kuratora
- Prawa i obowiązki zatrzymanego oraz organów ścigania w przypadku zatrzymania w Policyjnej Izbie Dziecka
- Prawa i obowiązki nieletniego w jednostkach izolacyjnych
- Korespondencja
- Kontakt z osobami spoza zakładu/mow/schroniska
- Praktyki religijne
- Środki przymusu bezpośredniego
- Postępowanie sądowe
- Podstawowe informacje
- Właściwość sądu
- właściwość miejscowa
- właściwość funkcjonalna
- Postępowanie wyjaśniające
- Wysłuchanie nieletniego
- Zawiadomienie o wszczęciu postępowania
- Wywiad środowiskowy
- Opinia rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego
- Badanie zdrowia psychicznego nieletniego
- Prawa nieletniego w postępowaniu
- prawo do obrońcy
- dostęp do akt
- Nadzór nad nieletnimi
- Orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych
Adwokat
Piotr Modzelewski
tel:
881 209 300
email:
PODSTAWOWE INFORMACJE
W postępowaniu w sprawach nieletnich, stronami postępowania są: nieletni, rodzice nieletniego (opiekun czy osoby, pod których faktyczną, stałą pieczą nieletni się znajduje) oraz prokurator.
O wszczęciu postępowania wydaje się postanowienie, które doręcza się stronom postępowania wraz z pouczeniem o prawach i obowiązkach.
W postępowaniu zbiera się dane o nieletnim, jego warunkach wychowawczych, zdrowotnych i bytowych oraz przeprowadza się inne dowody.
Sąd rodzinny w szczególności:
- wysłuchuje nieletniego, jego rodziców albo opiekuna;
- zarządza w razie potrzeby przeprowadzenie przeszukania i oględzin oraz dokonuje innych czynności procesowych w celu wszechstronnego wyjaśnienia sprawy.
Strony, obrońcy i pełnomocnicy mogą zgłaszać wnioski dowodowe. Pokrzywdzony może składać wnioski dowodowe do czasu rozpoczęcia rozprawy lub posiedzenia.
1. Właściwość sądu
- właściwość miejscowa
W przeciwieństwie do reguł rządzących postępowanie karne czy postępowanie cywilne, w przypadku postępowania w sprawach nieletnich, sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania nieletniego. - właściwość funkcjonalna
Wydziałem sądu rejonowego rozpoznającego sprawę jest wydział rodzinny i nieletnich, w obrębie którego rozstrzygają sędziowie rodzinni.
Od ostatniej nowelizacji Ustawy, wydziałem odwoławczym właściwym do rozpoznawania odwołań od orzeczeń sądu rodzinnego jest wydział cywilny sądu okręgowego, a nie karny, jak to miało miejsce przed zmianą Ustawy.
2. Postępowanie wyjaśniające
Postępowanie wyjaśniające ma na celu weryfikację, czy doszło do popełnienia czynu karalnego, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego, a tym samym, czy zachodzą przesłanki zastosowania środka wychowawczego, poprawczego czy represyjnego.
Co do zasady postępowanie wyjaśniające prowadzone jest przez sędziego rodzinnego we współpracy z Policją. Pierwszą czynnością, która w toku tego etapu postępowania powinna być dokonana jest wysłuchanie nieletniego. Zasadniczo powinno się ono odbyć niezwłocznie po wszczęciu postępowania.
Policja zbiera i utrwala dowody przejawów demoralizacji oraz czynów karalnych w wypadkach niecierpiących zwłoki, a w razie potrzeby dokonuje zatrzymania nieletniego.
Sąd rodzinny może zlecić Policji dokonanie określonych czynności, a w wyjątkowych wypadkach może zlecić dokonanie czynności w określonym zakresie. Po ich dokonaniu sprawę przekazuje się niezwłocznie sądowi rodzinnemu.
Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że sprawcą czynu karalnego jest nieletni, lecz czynności Policji nie doprowadziły do ustalenia jego tożsamości, Policja niezwłocznie przekazuje sprawę sądowi rodzinnemu, który odmawia wszczęcia postępowania i może zlecić Policji dokonanie określonych czynności lub dokonanie czynności w określonym zakresie w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 2 miesiące.
Sąd rodzinny może przekazać sprawę nieletniego, za jego zgodą, szkole, do której nieletni uczęszcza, albo organizacji młodzieżowej, sportowej, kulturalno-oświatowej lub innej organizacji społecznej, do której nieletni należy, jeżeli uzna, że środki oddziaływania wychowawczego, jakimi dana szkoła lub organizacja dysponuje, są wystarczające. Sąd rodzinny wskazuje, w miarę potrzeby, kierunki oddziaływania wychowawczego.
Podmiot, któremu przekazano sprawę nieletniego, informuje sąd rodzinny o podjętych działaniach wychowawczych i osiągniętych efektach, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, niezwłocznie zaś o ich nieskuteczności.
Jeżeli w toku postępowania ujawnione zostaną okoliczności uzasadniające pociągnięcie nieletniego do odpowiedzialności na zasadach określonych w art. 10 § 2 Kodeksu karnego, sąd rodzinny orzeka o przekazaniu sprawy prokuratorowi. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
W razie ujawnienia nowych okoliczności wskazujących, iż nie zachodzi potrzeba pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności karnej, prokurator nie sporządza aktu oskarżenia i przekazuje sprawę sądowi rodzinnemu.
Wysłuchanie nieletniego:
Wysłuchanie powinno odbyć się przy obecności rodziców lub opiekunów nieletniego. W przypadku niemożności stawienia się przez nich na wysłuchanie, czynność tę przeprowadza się z udziałem innej osoby pełnoletniej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, osoby bliskiej pełnoletniej). Przed wysłuchaniem należy pisemnie (na formularzu) pouczyć nieletniego o przysługujących mu prawach (prawo do odmowy składania wyjaśnień, odmowy udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania, prawo do obrony w tym prawo do ustanowienia obrońcy, prawo dostępu do akt sprawy).
Reguły przeprowadzania wysłuchanie zostały określone art. 19 Ustawy, zgodnie z brzmieniem którego przy wysłuchaniu nieletniego należy dążyć do zapewnienia mu pełnej swobody wypowiadania się. Wysłuchanie nieletniego powinno odbywać się w warunkach zbliżonych do naturalnych, w miarę potrzeby w miejscu zamieszkania nieletniego.
Dodatkowo unikać należy wielokrotnego wysłuchiwania nieletniego co do tych samych okoliczności lub okoliczności ustalonych już innymi dowodami i niebudzących wątpliwości.
Zawiadomienie o wszczęciu postępowania
O wszczęciu postępowania obligatoryjnie zawiadamia się rodziców (opiekuna).
Ponadto o wszczęciu i ukończeniu postępowania w sprawie nieletniego można zawiadomić szkołę, do której nieletni uczęszcza, odpowiednią instytucję państwową, społeczną lub jednostkę samorządową, w szczególności powiatowe centrum pomocy rodzinie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego.
Ustawa reguluje specyficzne czynności, których przeprowadzenie bardzo często okazuje się niezbędne, celem zebrania pełnego materiału dowodowego w sprawie, przede wszystkim ustalenia jak najszerszej informacji o nieletnim - warunkach rodzinnych, stanie zdrowia, stanie psychicznym itp. Czynności te to przede wszystkim wywiad środowiskowy, opinia rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego czy opinia biegłych psychiatrów.
Wywiad środowiskowy
W celu ustalenia danych dotyczących nieletniego i jego środowiska, a w szczególności dotyczących zachowania się i warunków wychowawczych nieletniego, sytuacji bytowej rodziny, przebiegu nauki nieletniego i sposobu spędzania czasu wolnego, jego kontaktów środowiskowych, stosunku do niego rodziców albo opiekuna, podejmowanych oddziaływań wychowawczych, stanu zdrowia i znanych w środowisku uzależnień nieletniego, sąd rodzinny zleca kuratorowi sądowemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Wywiad środowiskowy może być przeprowadzony, w wyjątkowych sytuacjach, również przez inne podmioty, wymienione w Ustawie (przedstawicieli organizacji społecznych, jednostki Policji, pracowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych).
Opinia rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego
W razie potrzeby uzyskania kompleksowej diagnozy osobowości nieletniego, wymagającej wiedzy pedagogicznej, psychologicznej lub medycznej, oraz określenia właściwych kierunków oddziaływania na nieletniego, sąd rodzinny zwraca się o wydanie opinii do rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego. Sąd może zwrócić się o wydanie opinii także do innej specjalistycznej placówki lub biegłego albo biegłych spoza rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego.
Sąd ma obowiązek zwrócenia się o wydanie opinii przed wydaniem orzeczenia o umieszczeniu nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, domu pomocy społecznej albo zakładzie poprawczym.
Jeżeli sąd dysponuje opinią o nieletnim, sporządzoną w innej sprawie w okresie 6 miesięcy poprzedzających wszczęcie postępowania wyjaśniającego, może wykorzystać ją w prowadzonym postępowaniu. W takim wypadku sąd nie zwraca się o wydanie opinii.
Badanie zdrowia psychicznego nieletniego
W razie potrzeby uzyskania opinii o stanie zdrowia psychicznego nieletniego sąd rodzinny zarządza jego badanie przez co najmniej 2 biegłych lekarzy psychiatrów. Na wniosek biegłych lekarzy psychiatrów do udziału w wydaniu opinii sąd powołuje biegłych innych specjalności.
W razie zgłoszenia przez biegłych takiej konieczności, badanie stanu zdrowia psychicznego nieletniego może być połączone z obserwacją w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że nieletni wykazuje wysoki stopień demoralizacji lub popełnił czyn karalny.
O potrzebie obserwacji w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą orzeka sąd rodzinny po wysłuchaniu nieletniego, określając miejsce i czas trwania obserwacji. Do udziału w wysłuchaniu należy dopuścić pozostałe strony i obrońcę nieletniego, jeżeli się stawią.
Obserwacja w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie; na wniosek podmiotu leczniczego sąd rodzinny może przedłużyć ten termin na czas określony, niezbędny do zakończenia obserwacji. Łączny czas trwania obserwacji w danej sprawie nie może przekroczyć 6 tygodni. O zakończeniu obserwacji należy niezwłocznie zawiadomić sąd rodzinny.
Prawa nieletniego w trakcie postępowania
PRAWO DO OBROŃCY
Obrońca z urzędu obligatoryjnie wyznaczany jest przez sąd w następujących sytuacjach:
- interesy nieletniego i jego rodziców albo opiekuna pozostają w sprzeczności
- nieletnie jest głuchy, niemy lub niewidomy
- zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego stan zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny
- nieletniego umieszczono w schronisku dla nieletnich
- zachodzą podstawy do orzeczenia wobec nieletniego kary na podstawie art. 10 § 2 Kodeksu karnego, a postępowanie wszczęto przed ukończeniem przez nieletniego lat 18.
Ponadto, nieletni zawsze może złożyć wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu.
Wniosek taki powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego udział obrońcy jest w sprawie potrzebny oraz przytaczać okoliczności faktyczne dla potwierdzenia tego, że nieletni lub jego rodzice nie są w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia obrońcy z wyboru bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.
Na odmowę ustanowienia obrońcy przysługuje zażalenie.
Obrońca nieletniego może przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść nieletniego, uwzględniając jego słuszny interes.
DOSTĘP DO AKT
Strony oraz obrońcy i pełnomocnicy mogą przeglądać akta sprawy i robić z nich odpisy, przy czym sąd rodzinny może odmówić nieletniemu przeglądania akt i sporządzania z nich odpisów, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
Prawo do przeglądania akt i robienia z nich odpisów, z wyłączeniem wywiadów środowiskowych i opinii o nieletnim, przysługuje, za zgodą sądu rodzinnego, także pokrzywdzonemu.